I've always heard that homemade bread was more economical than store bought so today I decided to bake some super healthy bread. I chose a recipe from The New Best Recipe cookbook because I have yet to cook a flop when using it and I didn't want to mess this up. I have a few other favorite bread recipes I've used, but none that are exceptionally healthy.
Whole Wheat Bread with Wheat Germ and Rye
In mixer combine:
2 1/3 cups warm water (free)
1 1/2 Tbsp instant yeast (.11)
1/4 cup honey (.38)
4 Tbsp butter, melted (.25)
2 1/2 tsp salt (free)
Stir in:
1/4 cup rye flour (.07)
1/2 cup wheat germ (.75)
Stir in, half at a time, alternating flours:
3 cups whole wheat flour (.48)
2 3/4 cups all purpose flour (.28)
Knead with dough hook 8 minutes. Cover and rise 1 hour, form loaves, rise 30 minutes, bake at 375 for 35-45 minutes...more detailed instructions in the book or by request :)
Total cost: $2.32/two loaves, or $1.16 per loaf
All ingredients were purchased in bulk except the wheat germ, rye flour, and salt, your mileage may vary.
So was it worth it??? Well, I guess it depends. It came in three cents under a loaf of whole wheat bread from Aldis. Better taste, a lot more time involved. I made one loaf into whole wheat croutons and those DEFINITELY saved me money over store bought, I can't even normally afford whole wheat croutons, let alone on $60/month. Now that I know how easy they are I'll definitely be making them on a regular basis. The other loaf of bread my family polished off hot out of the oven in one sitting with an entire stick of butter. I guess it was a cheap meal, figuring another 50 cents for the butter brings the total to $1.66. But not a very balanced meal, no fruit or veggies, but maybe next time we'll eat it with some homemade applebutter instead, its almost apple season! :)
Living on sixty bucks a month. For SIX months. We recently returned a large purchase and received our refund in cash. My husband jokingly said "There's your grocery money for the next six months, make it last!" My jaw dropped--it was less than $400, the amount I normally spend in a month to feed our family of five. But loving a challenge I said "You're on!" And here we are--$60 a month for the next six months. Rice and beans, ramen noodles, and ketchup soup! Bring it! :)
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment